czwartek, 9 sierpnia 2012

Numenera - Science Fantasy od Monte CookaJak się okazuje nie bez kozery jakieś 2 tygodnie temu Monte Cook popełnił wpis o tym jak fajne jest Science Fantasy. Dlaczego ten znany i lubiany bądź też i niekoniecznie gamedesigner lubi ten gatunek i uważa za jeden z ciekawszych do oparcia na nim gier RPG możecie przeczytać w tym wpisie.
Nie bez kozery – gdyż dziś wystartował Kickstarter z jego nową grą Numenera – jak możecie się domyślić, będzie ona osadzona w klimatach właśnie Science Fantasy z domieszką postapokalipsy. 
Nie takiej jak powszechnie nam ją serwują twórcy dzieł kultury z mutantami i innym radioaktywnym tałatajstwem, lecz daleką przyszłość setki tysięcy lat w przód, po narodzinach i upadkach wielu ziemskich cywilizacji. 
Ludzie żyją na poziomie technicznym i bytowym ~średniowiecza odnajdując od czasu do czasu pozostałości świetności dawnych cywilizacji. Na myśl od razu przychodzą książki Jacka Vance’a z uniwersum Umierającej Ziemi, przygody Johna Cartera na Marsie, czy choćby nasza Klanarchia, która też nomen omen z nową grą Monte Cooka ma coś wspólnego.
Jako że jestem fanem wszelkiego Science Fantasy, nie mogłem się oprzeć i nie wspomnieć tu o tej grze.
Póki co wiele informacji nie mamy, Monte zapowiada, w miarę postępu prac nad grą publikować sporo materiałów playtestów etc., zwłaszcza dla tych którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania gry. Zasady mają być proste i szybkie.
Przewidziano szereg różnych gratyfikacji za odpowiednie dołożenie się do powstania gry.
Na ten moment założony pułap 20 tyś. zielonych został osiągnięty, więc gra na pewno powstanie, znając markę Cooka i widząc, że pierwszego dnia zbiórki złożyło się już kilkaset osób, można z pewnością stwierdzić, że pieniędzy autorowi na realizację nie zabraknie.

Przechodząc do bardziej prozaicznych kwestii, a propos wspomnianych pieniędzy:
za 20$ dostaniemy PDFy z podręcznikiem gracza i podręcznikiem głównym, za 30$ dodatkowo przygodę tylko dla Kickstarterowców.
Od 60$ rozpoczynają się fizyczne podręczniki, pełny kolor twarda oprawa, 10$ za wysyłkę poza Pn. Amerykę.
Gra będzie gotowa za około rok, póki co trwają prace różnorakie.

Jak na mój gust trochę drogo - wydawać ponad 200 zł za sam podręcznik, ale cóż, takie są obecnie tendencje na rynku... I tak możemy się cieszyć że Cook nie zawołał 130$, co swego czasu zrobił z proto-kickstarterem przy okazji innego swego opus magnum – Ptolusa, ale to inna bajka.

Bardzo jestem ciekawy co z tego wyniknie, gdyby nie ta zaporowa cena na pewno bym zamówił, a tak liczę, że po premierze wydawca pójdzie po rozum do głowy i trochę spuści z ceny. Jeśli kogoś zainteresowałem to zapraszam do odwiedzenia Kickstartera, Strony głównej Numenery, a także bloga pana MC.


 Fantastycznie pozdrawiam, i do zobaczenia na pustyniach Numenery ;)


0 komentarze:

Prześlij komentarz